Vitamíny skupiny B

V článku se dozvíte, proč je dobré konzumovat potraviny bohaté na vitamíny skupiny B. Také, kdy je vhodné se na ně zaměřit a jaké můžete očekávat přínosy.

Doba čtení 4 minuty

Vitamíny skupiny B jsou stejně nepostradatelné, jako jiné vitamíny. Patří sem například thiamin, riboflavin, niacinamid, pyridoxin nebo kobalamin. Ve zkratce se jedná o vitamíny B1, B2, B3, B6 a B12. Pojďme se podívat na jejich důležitost ve stravě, co se děje v těle když chybí. Jak jejich nedostatek ovlivňuje naši náladu, zdraví, ale především i stav pleti. Také si nastíníme, jak by měl vypadat jídelníček, který je bohatý na tento důležitý vitamín.

Pokud máme dostatek vitamínu B1, tak se cítíme čilí, optimističtí a v „pohodě“. Při jeho nedostatku cítíme únavu, skleslost a celkově špatnou kondici. Což se negativně projevuje na vyladění tváře a napětí obličejových svalů a pokožky.

Vitamín krásy B2 je důležitý pro přeměnu tuku v tělesnou energii a je nepostradatelný pro dobrý stav kůže. Při jeho nedostatku dochází ke zhoršené kvalitě nehtů a předčasnému vzniku vrásek. Především se tvoří kolmé vrásky nad horním rtem. Olejovitý vzhled kůže nosu, brady a čela je také způsoben jeho nedostatkem.

Pokud se cítíte unavení, Vaše pleť je drsná a máte sklony k olupování, je možné že máte nedostatek vitamínu B3. Dalším projevem jeho nedostatku jsem záněty.

Vitamín B6 je důležité ve stravě navýšit, pokud máte sklony k akné různých forem a nedostatek vitamínu B12 se projevuje bledou, „průsvitnou“ pletí.

Faktory, které vedou ke snížené hladině:

Na snížené hladině vitamínů skupiny B se podílí antibiotika, antikoncepce a utišující medikamenty. Alkohol a káva také snižují množství vitamínů v těle. Užívání těchto látek zvyšuje potřebu vitamínů řady B.

Ukázka jídelníčku s potravinami, které obsahují vitamíny skupiny B:

Snídaně

  • Ovesná kaše s mlékem, nakrájený banán a lžička mletých lískových ořechů
  • Tmavý žitný chléb, pomazánka z burských oříšků, malá miska jahod nebo nakrájená hruška

Svačina

  • Sušené švestky, bílý jogurt do 3,5 % tuku
  • Pomeranč, hrst vlašských oříšků

Oběd

  • Losos pečený s rozmarýnem, pokapaný olivovým olejem, brambora vařená ve slupce, lístky špenátu
  • Fazolový salát s paprikou, pohankou a rajským pyré

Svačina

  • Zeleninový salát (zelí, mrkev, petržel), plátek žitného chleba
  • Plátek žitného chleba, sardinková pomazánka, zelenina

Večeře

  • Volská oka (2 ks) na minimu tuku. Orestovaná paprika s lilkem
  • Restovaná brokolice s tvrdým sýrem (30 % t. v s.). Zeleninový salát

Přeji Vám dobrou chuť 🙂

Lenka z REFRESH BODY

Chcete se zeptat? Kontaktujte mě

Ošetření kosmetikou refresh body