5 typů na zmírnění negativního dopadu dlouhodobého stresu na naši pleť.

Doba čtení: 6 minut

V článku se dozvíte, jaké dopady má na stav naší pleti dlouhodobý stres. Proč tomu tak je a ukážu Vám 5 typů, které lze snadno zařadit do běžného života, abyste mohli negativní dopady stresu zmírnit udržet svou pleť pod kontrolou.

Stres negativně ovlivňuje naše tělo. 

Stres provází každého z nás, ať chceme nebo ne. Je součástí našeho života, i když bychom si přáli, aby to tak nebylo. Kromě poplachové reakce na stresor (bojuj nebo uteč) je stres škodlivý a negativně ovlivňuje naše tělo.
Když pominu, že je stres škodlivý například pro naše srdce a imunitu, jistě víme, že negativně působí na naši pleť. Více se nám tvoří pupínky i vrásky, naše pleť je více citlivá a náchylná ke vzniku ekzému a vyrážek.

Co se v těle děje, když ho ovlivňuje stres?

Stres zatěžuje náš takzvaný „ústřední systém reakcí na stres“, který propojuje endokrinní soustavu s centrální nervovou soustavou. Pokud tedy prožíváme nějaký stres, ať psychický nebo fyzický, náš mozek pomocí ústředního systému aktivuje souhru reakcí, které uvolňují hormony a stimuluje tvorbu stresových hormonů, jejichž hladina zůstane po nějakou dobu zvýšená.
Při prožívání dlouhodobého stresu zůstává hladina hormonů nepřetržitě zvýšená a nám začnou ubývat síly a může velmi často docházet k vyhoření.
Mezi nejznámější stresový hormon patří kortizol. Zvýšená hladina kortizolu negativně působí na kožní buňky, které tvoří více mazu a to má za následek ucpávání pórů a vznik akné.
Kortizol nejenže se podílí na tvorbě akné, ale navíc ovlivňuje hladinu krevního cukru a snižuje citlivost na inzulin. Zvýšené množství cukru v krvi narušuje kolagenová vlákna a dochází k tvorbě vrásek.

Při zvýšeném stresu se snižuje rozmanitost a rovnováha kožních bakterií. Do převahy se dostávají „špatné“ bakterie a tato nerovnováha snižuje pH kůže. Ta je pak méně odolná vůči vlivům vnějšího okolí a dochází ke zvýšení začervenání, citlivosti, ekzémům, vyrážkám.

Při stresu buď nejíme a tím své tělo ochuzujeme o živiny a nebo saháme po konejšivých potravinách, které jsou plné cukru. Jak už jsem se zmínila výše, cukr má negativní vliv na strukturu kolagenu v naší kůži.

Ve zkratce
Naše tělo pro svou správnou funkci potřebuje vitamíny, minerální látky a živiny. Pokud jsme ve stresu, je potřeba tyto látky navýšit, protože tělo vitamíny a minerální látky spotřebovává ve větší míře. Jsme-li ve stresu a nenavyšujeme množství a kvalitu vitamínů a minerálních látek, tělo si tyto látky začíná brát z rezerv, které má. A to vede ke zhoršené pleti, padání a třepení vlasů, lámání nehtů a v neposlední řadě k tvorbě vrásek.

Shrnuto podtrženo, stres škodí naší pleti.

Vím, že je v této době velmi, ale velmi těžké vyhnout se stresu. Proto jsem Vám tu sepsala pár typů, jak tělu doplnit potřebné látky a udržet si tak svou pleť pod kontrolou a bez předčasných vrásek 😊

1. Vynechte nebo alespoň omezte alkohol a kofein

 

V době stresové situace se může zdát alkohol jako jakási „berlička“ pro zlepšení nálady a pro chvilkové zapomenutí na problémy. Když pominu riziko závislosti, tak alkohol stejně jako kofein tělo ochuzuje o vitamín B. Vitamín B je pro naše tělo velmi důležitý, protože při jeho nedostatku dochází k únavě, skleslosti a celkové špatné kondici. Záněty, křehké nehty nebo olejnatá pleť je také známkou nedostatku vitamínu B. Více o vitamínu B a potravinách, které volit při stresu najdete v článku https://www.refreshbody.cz/vitaminy-skupiny-b/

2. Jezte pravidelně a menší porce

 

 

Pokud budete jíst pravidelně a v menším množství, nebudete svůj trávicí trakt zatěžovat velkým množstvím jídla, což pocítíte na tom, že se nebudete cítit unavení. Ale především Vás díky pravidelné stravě nebudou přepadat záchvaty chutí a Vy tak budete snáze sahat po kvalitním jídle a nebudete se uchylovat k jídlům plných cukrů a tuků.

3. Začínejte den s kvalitní snídaní – smoothie je ideální

 

Pokud ráno nestíháte nebo nemáte chuť na snídani, zkuste si udělat smoothie. Smoothie má spoustu výhod. První je ta, že pokud si ráno nechcete udělat čas na snídani a nebo nemáte hned po ránu na snídani chuť, je smoothie díky své formě ideální jídlo na cestu do práce. Můžete si ho úplně v pohodě vypít v tramvaji nebo autě.
Druhá a velmi podstatná výhoda je ta, že do smoothie umixujete i potraviny, které byste jinak třeba vůbec nejedli. Například si můžete koupit lístky špenátu a přidat si je do smoothie. Chuť špenátu se ve smoothie ztratí a Vy do sebe dostane zdroj kyseliny listové, která je velmi důležitá pro dělení buněk a regeneraci organismu. Do smoothie je dobré přidat třeba semínka, oříšky nebo pro zajištění bílkovin například rostlinný proteinový nápoj, který je lépe stravitelný.

Já osobně miluji tuto rychlou a výživnou formu smoothie:

  • 4 lžíce ovesných vloček (jako zdroj vitamínu B)
  • 1 ks banánu
  • 1 hrst lístků špenátu
  • 1 hrst oříšků, které mám zrovna v zásobě
  • 2 lžíce rýžového proteinu
  • 1 hrnek sójového mléka

Toto smoothie, které si k snídani připravuji kolem 7 hodiny mě zasytí téměř až do oběda.

4. Každý den ráno pijte sklenici vlažné vody s citrónem

 

Tato rada se může v dnešní době zdát už velmi ohraná a trochu jako klišé. Opak je ale pravdou. Pokud každé ráno vypijete vlažnou sklenici s vymačkaným citrónem, Vás organismus jakoby „ožije“. Po noci ho zavlažíte, dodáte mu tekutiny, které potřebuje pro lepší čištění těla a navíc mu díky citrónu dodáte vitamín C, který je v době stresové situace velmi potřebný, abyste posílili svůj imunitní systém a při první příležitosti neonemocněli. Toto určitě praktikujte a budete se cítit o poznání lépe!

5. Hýbejte se!

 

V době stresových situací je opravdu potřeba mít dostatek pohybu. A to hned ze tří důvodů. První je ten, že se při pohybu vyplavují hormony „štěstí“, takže se budete po cvičení cítit veseleji a uvolněněji. Navíc tyto hormony působí proti hormonu kortizolu, takže zmírníte jeho negativní dopad na Vaši pleť a tělo. Za druhé si vyčistíte hlavu a budete se na chvíli cítit volněji a za třetí udržíte si svou váhu na uzdě a nebudete se ještě stresovat kily navíc 🙂

Nemusíte si hned hledat nějaké fitness nebo sportoviště, stačí, když se půjdete každý den na 20 minut projít svižnou chůzí a uvidíte, že Vám bude hned lépe 🙂

O každém bodě bych se mohla rozepsat na jednotlivý článek, ale jako shrnutí pro začátek si myslím, že takto to stačí a jen je potřeba začít 🙂

Pokud byste chtěli poradit více do hloubky, napište mi na info@refreshbody.cz 🙂

Mějte se moc hezky, 

Lenka z REFRESH  

Chcete se zeptat? Kontaktujte mě

Ošetření kosmetikou refresh body