Jak omezit vznik otoků? 3 jednoduché tipy, jak na to.

Trápí Vás každý večer oteklé nohy anebo se ráno nevidíte v zrcadle, protože máte nateklé oči a cítíte se jako po probdělé noci?

Délka čtení 5 minut

Pojďme si ukázat pár jednoduchých tipů, které můžete velmi snadno zařadit do běžného života tak, abyste se i večer po práci vešla do svých bot a ráno jste měla oči velké jako panenka 🙂

POZOR: Pokud trpíte velkými otoky a už u Vás problém přetrvává delší dobu, nesnažte se pomoci si sama, ale vyhledejte odbornou pomoc lékaře, který se touto problematikou zabývá. Zanedbání problému spojeného s lymfatickým systémem může vést k trvalým problémům.

Co se v článku dozvíte?

Krátké informace o lymfatickém systému a hlavně tipy, které doporučuji zařadit do běžného dne, abyste se i večer cítila lehce.

Stručně o lymfatickém systému

Lymfatický systém je velmi jemný a chytrý systém v našem těla. Naše tělo čistí od odpadních látek a odvádí je z těla pryč. Mezi tento odpad patří například škodliviny a toxiny, které do sebe dostáváme z nesprávné stravy, léků, alkoholu, kouření, ale také ze špatného životního prostředí. Nedostatek spánku, málo pohybu a nedostatečná regenerace těla má také negativní vliv na správné fungování lymfatického systému.

V dnešní době je těžké, se těmto všem vlivům vyvarovat. Proto je důležité tyto vlivy co nejvíce omezovat a kompenzovat.

Vzhledem k tomu, že se lymfatický systém nachází pod povrchem kůže, je lehce nahmatatelný a tím pádem s ním můžeme lehce pracovat a pomoci ho pozitivně stimulovat. Důležité je vědět, že lymfatický systém nemá žádný pohon (jako například u cévního systému, který má jako pohon srdce). Jen my ho můžeme rozpohybovat.

Tak pojďme na to!

1. Pitný režim

Jako první je opravdu důležité začít s pitným režim. Dostatečným příjmem čisté vody pomůžete tělu v přirozené detoxikaci a hydrataci. Denně byste měla vypít 30 – 40 ml čisté vody na 1 kg Vaší hmotnosti. Nižší hranice (30 ml) v klidovém režimu, vyšší hranice (40 ml) v horku, při sportu.

Jak na to v praxi

 • Spočítejte si množství, které je potřeba, abyste za den vypila (30 – 40 ml x Vaše kg)
 • Vydělte toto číslo počtem hodin, které jste vzhůru
 • Vyjde Vám číslo v ml, které je potřeba každou hodinu vypít

Ve finále je potřeba, abyste vypila cca jednu skleničku každou hodinu. První vypijte ještě před snídaní. Pokud nemůžete mít v práci skleničky s pitím, nalijte si vodu do lahve.

A večer se odměňte něčím příjemným a pochvalte za to, že jste vše přes den vypila!

2. Pravidelný spánek

Když spíme, naše tělo regeneruje. Když nespíme, udržujeme ho v chodu a o nějaké intenzivní obnově těla nemůže být řeč. Proto je potřeba, abyste chodila brzo spát a umožnila tělu „opravit se“. Ideální je, chodit spát před půlnocí, kdy jsou opravné funkce spuštěné na plné obrátky. Buďte tedy trochu jako Popelka a utečte do postele dřív, než bude pozdě. V průběhu spánku se například regenerují i kolagenová vlákna! A úplně zadarmo 🙂

Jak na to v praxi

 • Běžte spát nejpozději po 23:00
  Vyvětrejte si místnost, ve které spíte
 • Hodinu před spánkem už nekoukejte na počítač, tablet ani do mobilního telefonu
 • Nesprchujte se bezprostředně před spánkem teplou vodou
 • Mějte hezkou chvilku s partnerem anebo bez něj 🙂
 • Zapomeňte na všechny starosti dne a myslete na to, jak se Vaše tělo v průběhu spánku hezky regeneruje

Uvidíte sama, že se ráno budete budit svěžejší a oči se nebudou schovávat pod nateklými víčky.

3. Pravidelný pohyb a masáž

Nyní se dostáváme k lymfatickému systému, o kterém jsem se zmínila v úvodu. Lýtko jako sval velmi dobře dokáže rozpumpovat lymfatický systém. Proto pokud budete pravidelně chodit, budete u toho nejen hubnout, ale hlavně rozproudíte lymfu v lymfatických cévách a ta Vám bude z těla pomáhat odvádět toxiny a odpadní látky. Které se mimo jiné ukládají do tukových buněk a podněcují rozvoj celulitidy.

Jak na to v praxi

 • Pořiďte si krokoměr nebo chytré hodinky a sledujte počet kroků – opravdu to funguje! Pro udržení kondice stačí už jen 6000 – 7000 kroků za den. Pro hubnutí nad 10 000 kroků
 • Vystupte jednu stanici před domovem a běžte pěšky domů
 • Pokud to prostě nevyjde a víte, že nezvládnete nic ujít, alespoň přešlapujte na místě. Tzn., že budete střídavě šlapat na špičky a pak na paty. Říkám tomu pata- špička a opravdu to funguje. Stimulujete tím lýtkový sval, který rozpohybuje lymfatický systém. Můžete to dělat třeba při čekání na tramvaj. Nikdo nebude tušit, že procvičujete lymfatický systém. Budete maximálně působit, že nervózně přešlapujete 🙂

Postup rychlé masáže

Nemám na mysli to, že budete chodit na pravidelné lymfatické masáže. Samozřejmě můžete, jsou úžasné. Ale spíš myslím každodenní krátké masírování celého těla. Nebo spíše hlazení.

Jak jsem psala, lymfatický systém je uložený pod kůží a stimulovat se dá i hlazením s použitím lehkého tlaku.

Jak na to v praxi

 • Po sprchování naneste na celé tělo včetně obličeje krém a rovnou s ním provádějte rychlou automasáž.
 • Nohy: Obejměte oběma rukama lýtka a jemným tlakem konečky prstů je hlaďte přes stehna až k tříslům. Bez tlaku se vraťte zpátky ke kotníkům a opět s jemným tlakem hlaďte směrem nahoru k tříslům.
 • Bříško a boky: Jemným tlakem všech bříšek prstů obou rukou hlaďte celou plochu břicha a boků
 • Ruce: Jemným tlakem všemi bříšky prstů hlaďte celou plochu ruky od zápěstí až k rameni. Opakujte na obou rukou.
 • Dekolt, krk a obličej: Jemným tlakem všech bříšek prstů obou rukou hlaďte celý dekolt včetně prsou, krk a obličej.

Můžete samozřejmě použít jakékoli masážní pomůcky, které doma máte. Tento tip jsou doporučila pro svou jednoduchost a rychlost.

Chcete ještě více podpořit prevenci otoků? Pro intenzivnější rozproudění lymfatického systému používejte každý večer při sprchování na celé tělo včetně obličeje RE-FRESH CLEANSING GEL a pro masáž použijte RE-FRESH FINAL CREAM. Tyto dva produkty díky vysokému obsahu extraktu z Gotu kola, Ginkgo biloba a Jírovce povzbuzují funkci lymfatického systému. Navíc obsahují celou řadu účinných aktivních látek, které pokožku omlazují, vypínají a regenerují.

Probouzejte se odpočatá a s elánem 🙂

Lenka z REFRESH BODY

Chcete se zeptat? Kontaktujte mě

Ošetření kosmetikou refresh body