Doba čtení 4 minut
V článku se dozvíte, proč je dobré konzumovat potraviny a nápoje bohaté na křemík, pokud si chcete zachovat zdravý stav pokožky, vlasů a nehtů. Dozvíte se, jaké potraviny v jídelníčku preferovat, abyste si zajistili jeho přirozený příjem.
Je známo, že příroda je mocná čarodějka a platí to i v případě, kdy chceme pleť zkrášlovat pomocí stravy. Věděli jste, že křemík je třetím nejrozšířenějším stopovým prvkem v lidském těle hned po železu a zinku, které obsahují například fazole?
Pokud chceme pleti pomoci být hladší a pevnější, je důležité udržovat pružnou pojivovou tkáň. Pojivová tkáň je jakési „lepidlo“, které spojuje různé útvary lidského těla a vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány. Jeho funkce je také důležitá v udržování vnitřního prostředí organismu a schopnosti pohlcovat cizorodé částice.
Mezi pojivové tkáně patří i vazivo, které je tvořeno buňkami a mezibuněčnou hmotou. Je zde výrazný podíl kolagenních, elastických a retikulárních vláken.
A nyní se dostáváme k podstatě věci, proč je dobrá konzumace potravin a nápojů bohatých na křemík.
Křemík se nachází převážně v rostlinných potravinách v podobě kyseliny křemičité.
Křemík dodává pružnost pojivovým tkáním a hraje roli při výstavbě kolagenních a elastických vláken. Díky křemíku se méně lámou nehty, vlasy jsou pružné a kůže prokrvená.
Předčasná tvorba vrásek a suchost kůže může být dávána do spojitosti se sníženým obsahem křemíku v těle.
Mezi hlavní zdroje křemíku patří oves, luštěniny, zelenina a bylinky jako je přeslička a kopřiva. Také speciální minerální vody a pivo.
Absorbce probíhá ve střevech, z přirozené potravy se vstřebává jen část křemíku, zbytek je vylučován močí. Přirozenou stravou není možné se křemíkem předávkovat. Ani když budeme pít minerální vody bohaté na tento skvělý stopový prvek.
Jaké volit nápoje?
- Mlýnský pramen – jedná se o minerální pramen se zvýšeným obsahem křemíku pocházející z Karlových Varů. Pokud bydlíte blízko Karlových Varů, můžete se k tomuto prameni vydat a minerální vodu si načepovat, protože je pramen volně dostupný. Pokud tuto možnost nemáte, kupte si minerálku (pod stejným názvem jako pramen samotný) balenou v lahvích. Na chuť této vody si asi budete muset první dva dny zvykat, protože je lehce nasládla a zároveň slaná. Budete – li v pití minerálky poctiví, Vaše kůže, vlasy i nehty Vám poděkují.
- Čaj z kopřivy – tato bylina obsahuje také křemík a bývá společně s přesličkou (přeslička je na křemík bohatší) doporučována při jeho nedostatku. Zároveň je známá tím, že čistí krev. Ze své zkušenosti Vám pití čaje z kopřivy mohu jen doporučit. Především na podzim a jaro je vhodné pít čaj 2 x denně po dobu 6 týdnů.
Co je nejlepší z potravin?
Cereálie s vyšším obsahem vlákniny – jako je například oves, jsou bohatším zdrojem křemíku, než obiloviny s nižším obsahem vlákniny jako například kukuřice nebo pšenice. Z toho vyplývá, že pokud budete denně konzumovat například ovesné vločky, zajistíte si více křemíku oproti například kukuřičným chlebíčkům nebo běžným rohlíkům.
Tip na rychlou snídani bohatou na křemík – ovesné vločky zalijte převařenou vodou a nechte pod pokličkou cca 10 minut odstát. Poté do vloček zapíchejte jednu řadu nalámané 70% čokolády, nechte lehce rozpustit a přidejte bílý jogurt.
Touto snídaní si mimo křemíku zajistíte také například dostatek vlákniny, která Vás zasytí a navíc železo, zinek a vitamíny skupiny B.
Kdo by měl cíleně dodávat křemík do svého jídelníčku?
S rostoucím věkem klesá obsah křemíku v organismu, především u žen. Proto je vhodné ho po 30. roce života doplňovat. Především, pokud je Vaše pokožka přesušená, vlasy lámavé a nehty křehké. Křemík ale není vhodný jen kvůli kráse pokožky, jeho příjem je podstatný i v otázce prevence křehnutí cév nebo aterosklerózy.
Denní potřeba křemíku byla odhadována na 20 – 40 mg. Odhadovaný příjem křemíku v běžné stravě se pohybuje mezi 10 až 30 mg.
Pokud Vás napadají jakékoli otázky, napište nám zprávu. Těšíme se Vaše dotazy
Mějte krásné dny!
Lenka z REFRESH BODY