Jak si správně vymáčknout pupínek?

Každá s nás tento pohled do zrcadla to velmi dobře zná. Některé máme to štěstí, že se nám pupínky dělají ojediněle, některým z nás se dělají často a je jedno jestli nám je 20 let nebo 40 let. Pupínky jsou s námi víceméně velký kus života. Důležitá je správná péče o pleť a prevence, ale co dělat, když už se pupínek udělá? Pojďme se podívat, jak si správně vymáčknout pupínek, když máme neodolatelné nutkání to udělat. 

!!!Ještě předtím, než Vám tu dám návod, jak si správně vymáčknout pupínek, chtěla bych podotknout, že Vás v žádném případě nenabádám k tomu, abyste si prováděli hloubkové čištění doma. Hloubkové čištění a profesionální péče o pleť patří do rukou odborníka. Ale jistě se shodneme na tom, že pokud se Vám pupínek udělá a Vy máte potřebu ho vymáčknout, tak je dobré to udělat správně a neublížit u toho své pleti.

Jak si správně (ne) vymáčknout pupínek

 

Co rozhodně nikdy nedělat:

  1. nikdy pupínky nevymačkávejte pomocí nehtů!
  2. nikdy pupínky nemačkejte na neodlíčené pleti
  3. nikdy pupínky nemačkejte bez umytých rukou

Toto jsou zásady, které musíte vždy dodržet. Už na kosmetické škole mistrové přirovnávali nehty k noži. A není to daleko od pravdy. Nehty jsou ostré a pokud s nimi budeme vymačkávat pupínky, dočkáme se poranění pleti a jizvičky jako „bonus“ k odstraněnému hnisu. Další zásadou je, že pleť musí být vždy řádně odlíčená, pokud budete pupínky mačkat na neodlíčené pleti, zajistíte si zanesení bakterií a špíny do vymáčknutého místa po pupínku. A pokud ještě k tomu všemu budete vymačkávat pupínek špinavýma rukama, infekci se nevyhnete a zanícené místo Vám bude neodborné vymáčknutí na pleti připomínat ještě hodně dlouho. 

Jaké pupínky můžete a nemůžete vymačkávat?

 

  1. nemačkejte pupínky zanícené, bez bílé čepičky – tyto pupínky ještě nejsou „zralé“ k mačkání. Hrozí zde riziko prasknutí hnisu pod pokožkou – to znamená, že místo, abyste hnis vytlačili ven, praskne pod pokožkou a bakterie, které jsou součástí hnisu se postarají o to, že se Vám udělají další pupínky. A nebo se stane to, že nějaký hnis vyteče ven, ale ještě ne všechen. Pupínek se bude hojit stroupkem, pod kterým se bude stále tvořit hnis. Vy tak budete mít minimálně týden na pleti strup, pod kterým bude stále pupínek, ale bude zanícený více než předtím. Vás to bude nutit stroupek strhávat a hnis vymačkávat a to časem povede k tomu, že Vám po pupínku zůstane jizvička. A to určitě nechcete.
  2. „bezpečně“ můžete vymáčknou otevřený komedon – bez bílé čepičky, ale pouhým okem vidíte, že má obsah pupínku kudy vyjít. Z takového pupínky vymáčknete spíše tužší maz. 
  3. a bezpečně také můžete vymáčknout pupínek s bílou čepičkou. Pozor ale u pupínků, kdy na čepičku budete čekat jako na smilování. Musí být opravdu velká, nestačí na velkém červeném pupínku pouze maličká bílá čepička. Bílá čepička by měla pokrývat značnou část pupínku.

Jak správně vymáčknout pupínek:

 

  1. pleť řádně odličte
  2. ideální je pupínky vymáčknout po teplé sprše. Pokud máte popraskané žilky nebo suchou pleť, tomuto kroku se vyhněte a raději na 15 minut použijte pleťovou masku (kterou kryjte potravinářskou fólií) a smyjte ji vlažnou vodou.
  3. oba ukazováčky překryjte papírovými ubrousky – ubrousek musí překrývat část, kterou budete mačkat pupínek.
  4. příliš netlačte, ať si nezpůsobíte modřinku a nebo sedření kůže 
  5. nejdříve by měl z pupínku vyjít hnis, poté světle-žlutý mok a nakonec trochu krve.
  6. vymáčknutý pupínek vždy desinfikujte například kosmetickým lihem (koupíte v lékárně) a nebo salicylovým lihem (koupíte v drogeriích). Na vatovou tyčinku dejte líh a potřete jím místo po vymáčknutí.
  7. dál už na vymáčknutý pupínek NESAHEJTE a nechte ranku zahojit.
  8. případný stroupek nikdy nestrhávejte!

Ještě jednou bych chtěla podotknout, že nikoho nenabádám k tomu, aby si doma dělal hloubkové čištění. Protože toto patří do rukou odborníků.

Tipy na závěr:

„Nípání“ pupínků je spíše velký zlozvyk. Jsme zvyklé se neustále zkoumat, sahat si na obličej a objevovat své nedostatky. Když pak na obličeji zaregistrujeme i sebemenší pupínek, hned jdeme k zrcadlu a rychle s ním pryč. Neodbornou manipulací se z malého nepatrného pupínku stane velký „bolák“ který nás další týden štve. 

Proto:

  1. nesahejte si na obličej
  2. je potřeba si uvědomit, kdy si na obličej saháte. Nebo spíše v jaké situaci. Když se nudíte? Když Vás štvou děti? Toto je potřeba se naučit registrovat a pokaždé když přijde na podobnou situaci, je potřeba si najít jinou činnost, než se jít „uklidnit“ k zrcadlu. 
  3. vypozorujte, po čem se Vám pupínky dělají a zkuste tomu předcházet? Je to mastné jídlo, lepek? Nebo čokoláda? Zkuste toto jídlo omezit a nahradit ho zdravější alternativou. 
  4. pokud se Vám dělají pupínky před menstruací, navštivte před svými dny kosmetičku. Při správně zvolené péči se dá vznik pupínků minimalizovat. A pijte v tomto období ženské čaje. Upraví Vám hladinu hormonů a pupínky se nebudou tolik tvořit. 

Prevence je vždy nejlepší. Pokud se Vám dělají pupínky i ve věku, kdy už dávno nejste v pubertě, je potřeba řešit věc komplexně. Odborná péče, správná domácí péče a správně zvolený jídelníček jsou potřebná režimová opatření. 

Objednejte se na individuální kosmetické ošetření, kde Vám odborně ošetříme pleť, navrhneme správnou domácí péči a pomůžeme s Vaším jídelníčkem. 

Mějte krásné dny, 

Vaše Lenka z REFRESH

 

Chcete se zeptat? Kontaktujte mě

Ošetření kosmetikou refresh body