Kosmetický průvodce – peeling

Peeling – Jaké jsou základní druhy, čím se liší a jak peeling používat, aby byl bezpečný?

Peeling pleti má jednu základní funkci a tou je odstranění odumřelé vrstvy kůže. Naše pleť se obnoví cca za 28 dní a v průběhu těchto dní se postupně oddělují odumřelé buňky kůže od kůže „nové“.

Proto je velmi výhodné pravidelně 1 x týdně používat peeling, abychom pleti pomohly tyto staré buňky efektivně odstranit a tím odhalit svěží pleť.

Peeling mechanický

Využívá k obnově buněk zrníčka, která na povrchu pleti mechanicky odstraní (můžeme si představit, že „ošoupe“) nepotřebné odumřelé buňky pokožky.

Je to metoda velmi efektivní, pozor však na velké hrubé částice, aby peeling Vaši pleť nepoškrábal. Mechanický peeling se nedoporučuje u pleti zánětlivé, podrážděné nebo narušené. Naopak je velmi vhodný u pleti mastné, smíšené a se sklony k pupínkům.

Jak postupovat

 • Na navlhčenou čistou pokožku celého těla naneste příslušný peeling zvolený na Váš typ pleti a jemnými krouživými pohyby pokožku masírujte.
 • Masírujte od nohou, směrem nahoru do třísek.
 • Bříško masírujte ve směru hodinových ručiček.
 • Ruce masírujte nahoru k ramenům.
 • Dekolt masírujte sem a tam a krk směrem nahoru.
 • Obličej masírujte směrem nahoru a k uším a na čele tahy sem a tam.

Příliš netlačte, cílem není, jak jsem psala poškrábání pokožky, ale pouze odstranění odumřelých buněk kůže. Následně peeling smyjte a pokožku ošetřete vhodným krémem.

Používejte 1 x týdně. Pokožka bude jemná a bude lépe vstřebávat následnou péči v podobě krému nebo například masky.

Peeling chemický

Narušuje soudržnost buněk a ty se pak snadněji a rychleji odstraňují z povrchu pokožky. Provádí se pomocí AHA kyselin, buď jen jednoho druhu anebo kombinací více druhů. Chemický peeling s vysokou koncentrací AHA kyselin patří do rukou lékaře. Střední koncentrace už může být prováděná v kosmetických salonech. Pokud řešíte problémy s akné, jizvičkami po akné nebo Vás trápí hlubší vrásky, chemický peeling dokáže tyto věci korigovat.

Doporučuji však tento zákrok podstoupit na podzim nebo v zimě. Pleť nesmíte vystavit slunečnímu záření a musíte se chránit krémem s SPF ochranou. Mohlo by kombinací UV záření a chemického peelingu dojít k nenávratnému poškození pleti.

Domácí péče s AHA kyselinami

Pro domácí použití se využívají nízké koncentrace AHA kyselin, kdy je v tomto případě výhodné kyseliny kombinovat, protože každá prostupuje do jiné úrovně pleti. Nejznámější je kyselina glykolová, mléčná, jablečná, vinná a citrónová. Glykolová kyselina je AHA s nejmenší molekulou a velmi snadno prostupuje do pleti.

V případě nižších koncentrací AHA kyselin využíváme především jejich regenerační, hydratační a stimulační vlastnosti. AHA kyseliny v pokožce aktivují sled biochemických reakcí, které vedou ke zvýšení hydratace pokožky. Navíc zvyšují množství ceramidů v pokožce, čímž napomáhají správné funkci bariérové vrstvy kůže. Dále stimulují tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové.

AHA kyseliny výborně působí jako prevence proti rozvoji pupínkům.

Pokožka je po pravidelné aplikaci AHA peelingu pevnější, hydratovaná, sjednocená a oddaluje se její stárnutí.

I tady je ale potřeba se chránit přípravkem s SPF ochranou, aby nedošlo k nechtěné pigmentaci pokožky.

Při prvním kontaktu pleti s AHA kyselinami může dojít ke štípání pokožky. Je to normální a nemusíte se toho bát. Pokud se Vám to stane, peeling ihned smyjte a za týden ho zkuste zase znovu.

Jak postupovat

 • Je důležité AHA peeling nanášet na čistou pokožku. Postup je velmi těžké psát, protože každý výrobce má postup určený jinak. V zásadě se ale nechává na pleti určitou dobu působit a poté se smyje vodou a nanese se ošetřující krém.

Pokud si chcete zachovat svěží, zářivou pleť a oddálit stárnutí, pravidelně 1 x týdně používejte peeling.

Z praxe doporučuji se opravdu držet intervalu 1 x týdně. Pokud se peelingování pleti přehání, tak dochází k jejímu tenčení. Pokožka pak ztrácí své ochranné funkce, stává se náchylná k infekcím a velmi snadno se pak dostaví různé ekzémy a vyrážky.

Tip

 • Pokud chcete využít benefity jak peelingu mechanického tak i AHA kyselin, použijte REFRESH PEELING. Ten vznikl právě z potřeby odstranit okamžitě odumřelé buňky z pokožky a zároveň pokožku hloubkově regenerovat a hydratovat.
  Obsahuje přírodní zdroje AHA kyselin (glykolová, mléčná, citrónová, vinná, jablečná), navíc bylinné extrakty, které pomáhají proti začervenání a stahují póry. Kokosová a vlašská zrníčka, která jsou jemná k pokožce, ale zároveň odumřelé buňky zaručeně odstraní bez poškrábání a poranění pleti. Navíc ještě obsahuje probiotický extrakt , který je silný antioxidant. Pomáhá tak proti předčasnému stárnutí a chrání Vaše buňky proti oxidativními stresu.
  Stačí ho ve sprše po umytí nanést na obličej jako masku, nechat ho 10 minut působit a mezitím nanést na celé tělo a jemnými krouživými pohyby masírovat pokožku. Následně smýt z obličeje i celého těla a nanést krém. Výsledkem je sjednocená, hydratovaná a zářivější pleť.

RE-FRESH PEELING je deklarovaný na použití na obličeji, tak aby byl účinný a bezpečný. Jako ostatní produkty REFRESH je určen i pro použití na zbytek celého těla, protože i tam kůže stárne a potřebuje adekvátní a funkční péči 🙂

V příštím díle si přiblížíme hloubkové čištění pleti. Čemu se určitě vyvarovat a jak si pleť vyčistit, abychom si neublížili.

Mějte se moc hezky!
Lenka z REFRESH BODY

Chcete se zeptat? Kontaktujte mě

Ošetření kosmetikou refresh body